Lørdag skal sæsonens Champions League-finale spilles.
PSG, der vandt turneringen i sidste sæson, tørner sammen med Arsenal, der ikke har været i Champions League-finalen sidsen 2006.
Det betyder dog ikke, at Arsenal ikke har værdifuld finaleerfaring i sin trup. Kai Havertz blev således matchvinder for Chelsea, da klubben vandt trofæet med de store ører i 2021.
Havertz siger, at han aldrig glemmer følelsen af at vinde Champions League.
- Jeg kommer aldrig til at glemme det. Vi var underdogs, og vi havde ikke haft en særlig god sæson, siger han ifølge The Athletic.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er selvfølgelig en helt anden situation denne gang.
Den 26-årige tysker er overbevist om, at Arsenal vinder finalen.
- PSG har haft endnu en utrolig sæson, men vi har så meget selvtillid. Det handler ikke om, hvem der er favorit eller undertippet. Vi kommer til at vinde kampen.
Finalen spilles på Puskás Aréna i Bukarest. Der er kampstart lørdag klokken 18.

Danmark øjner stor Europa-gevinst
Hattrick | Afsnit 174Superliga-klubberne havde igen en flot uge ude i Europa, hvor der blev hentet vigtige koefficientpoint hjem til Danmark. Kan Danmark tage 12. pladsen, vil det for alvor se godt ud.
Læs mere
Arsenal
Champions League
































