



Arsenal har mange gode spillere i angrebet.
Men særlig en spiller trak overskrifterne efter 3-1-sejren over Inter i Champions League.
Det var den brasilianske angriber Gabriel Jesus, som kvitterede tilliden med to mål.
Efter kampen udtalte Jesus til Sky Sports om angribersituationen i Arsenal. Her er der nemlig flere konkurrenter i spil til rollen som angriber.
- Alle vil starte. Jeg er en respektfuld fyr. Jeg forstår situationen, udtaler han og fortsætter videre om sin svenske angrebskollega Viktor Gyökeres:
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg forstår, hvordan fodbold fungerer. Jeg var glad for, at ‘Vik’ scorede. At være angriber uden et mål er altid svært.
- Jeg har kæmpet med det hele min karriere. Jeg er glad for, at han kom ind og scorede. Jeg er 100 procent sikker på, hvis en angriber får chancen, vil personen score og hjælpe os.
Jesus skiftede til Arsenal i 2022 og er noteret for 12 kampe og tre mål i denne sæson.

Kryptisk Larsson langer ud efter FCK-exit
Hattrick | Afsnit 5Vi starter dagens Hattrick med Jordan Larsson, der ikke er tilfreds med, hvordan afskeden i FCK blev. Svenskeren mener, at en række personer har forsøgt at skade hans omdømme.
Læs mere
Arsenal
Champions League





























