Hvis du holder med Viborg FF, skal du vænne dig til navnet Giulio Gabriel da Silva, som er købt i brasilianske Ceara SC.
Han har fået en aftale frem til sommeren 2031, og offensivspilleren lægger ikke skjul på sin begejstring over at have skrevet under med den jyske fodboldklub.
Det fortæller han til Viborgs hjemmeside.
-Det er stort for mig at være her. Jeg har altid gerne villet til Europa, og takket være Gud er tingene nu faldet på plads, så jeg er meget glad, og jeg håber på, at jeg kan være med til at skabe store ting i Viborg. Mit indtryk af klubben er virkelig godt, byen er meget smuk, og jeg er blevet taget rigtig godt imod af nogle gode mennesker her, så jeg glæder mig bare til at komme i gang, lyder det fra Giulio Gabriel da Silva.
Artiklen fortsætter efter billedet

-Det er tiltalende at være i en klub, der spiller med unge spillere og offensiv fodbold. Jeg har set klip fra kampene i denne sæson, og jeg har set en stil, der passer godt til min måde at spille på. Holdet har kvaliteter både med boldbesiddelse og på omstillinger, og det passer godt til mig.
- Jeg er en spiller, der kan lide at udfordre og være modig på banen, og samtidig altid arbejder hårdt i holdets tjeneste. Fansene kan forvente en dedikeret spiller, som håber på at være med til at skrive historie her i klubben, siger Giulio.
Giulio Gabriel da Silva står noteret for 19 førsteholdskampe for Ceará, der spiller i Brasiliens næstbedste række. Heri er det blevet til to mål og tre oplæg.

Kryptisk Larsson langer ud efter FCK-exit
Hattrick | Afsnit 5Vi starter dagens Hattrick med Jordan Larsson, der ikke er tilfreds med, hvordan afskeden i FCK blev. Svenskeren mener, at en række personer har forsøgt at skade hans omdømme.
Læs mere
Viborg FF
3F Superliga

























