Ander Capa har spillet i Athletic Club siden sommeren 2018, men denne sommer så det ud som om, at han skulle forlade klubben.
Den 30-årige højreback havde kontraktudløb ved udgangen af juni, men nu har han sat sin underskrift på en ny aftale.
Den nye kontrakt løber frem til sommeren 2024, den spanske klub har dog sikret sig en klausul, så de kan opsige aftalen i sommeren 2023, hvis visse betingelser ikke opfyldes.
Capa fik minimalt med spilletid i sidste sæson, han spillede bare tre minutter i løbet af hele sæsonen.
Siden skiftet fra Eibar i sommeren 2018 har Ander Capa spillet 105 kampe for Athletic Club.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Athletic Club
La Liga































