2026-06-27 06:15:40

Australsk duo er færdig ved VM

Jacob Italiano og Mathew Leckie kommer ikke til at spille mere ved VM på grund af skader. Det bekræfter det australske fodboldforbund.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1/16-finale

fredag 3. jul

AUS

vs

EGY

Australien er videre til 1/16-finalen, men må undvære to spillere til den endnu ukendte opgave.

Både Jacob Italiano og Mathew Leckie udgår nemlig med skader, oplyser det australske fodboldforbund på sociale medier lørdag morgen.

Her lyder det:

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -Australsk duo er færdig ved VM
Foto: Thearon W. Henderson/AFP/Ritzau Scanpix

- Vi ønsker Jacob og Mathew alt det bedste i deres genoptræning og takker for deres bidrag under slutrunden. I bliver savnet, drenge.

Jacob Italiano spillede Australiens første to VM-kampe mod Tyrkiet og USA, mens Mathew Leckie kun var i aktion mod amerikanerne.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Reportage fra Karrusellen & Live fra Miami!

Drømmeklubben | Afsnit 5

Anders og Victor har været på natligt besøg på Karrusellen til en solid omgang hatewatch af Sverige - side om side med en stor flok skønne Japanere.

Læs mere
-34:53

Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1/16-finale

fredag 3. jul

AUS

vs

EGY

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce