CampoBet 2. division -Bekræftet: Bassel Jradi vender hjem til B.93
Foto: Liv Latricia Habel/Livlatriciahabel/Ritzau Scanpix
2026-07-20 19:26:48
Foto: Liv Latricia Habel/Livlatriciahabel/Ritzau Scanpix

Bekræftet: Bassel Jradi vender hjem til B.93

B.93 bekræfter, at klubben henter offensivspilleren Bassel Jradi hjem på en toårig aftale. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 1. runde

fredag 31. jul

FA2

vs

B93

Bassel Jradi er tilbage i B.93.

Mandag aften meddeler CampoBet 2. divisionsklubben, at den 33-årige offensivspiller vender hjem til Østerbro på en toårig aftale.

Der er tale om en fri transfer, idet Jradi har stået uden klub, siden hans kontrakt i AEL Limassol udløb ved udgangen af juni.

Tilgangen af Bassel Jradi vækker stor glæde for B.93's cheftræner Kasper Lorentzen.

- Med tilgangen af Bassel får vi en spiller med rigtig stor kvalitet på bolden og en evne til konstant at træffe de rigtige beslutninger i spillet.

- Hans erfaring fra nogle af de største scener, både i Danmark og internationalt, gør, at han kommer til at løfte niveauet i hverdagen – både til træning og i kamp.

- Samtidig er han en spiller, der er dygtig til at sætte sine medspillere i scene og gøre dem bedre. Det er nogle kvaliteter, jeg glæder mig rigtig meget til at få ind på vores hold, siger cheftræneren. 

Ad to omgange tilbragte Bassel Jradi ni år som ungdomsspiller i B.93, inden han også nåede 33 kampe på klubbens førstehold.

Siden har han spillet i AB, FC Nordsjælland, Strømsgodset, Lillestrøm, Hajduk Split, Apollon Limassol, Bangkok United og AEL Limassol.

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 1. runde

fredag 31. jul

FA2

vs

B93

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce