Nicolas Jackson har i indeværende sæson været udlejet fra Chelsea til Bayern München.
Den senegalesiske angriber kommer dog ikke til at fortsætte i München, selv om de sydtyske giganter har en købsoption med i aftalen. Det fortalte Max Eberl søndag.
Jacksons agent fortæller, at angriberen fortsat er 100 procent fokuseret på at slutte sæsonen godt af med Bayern.
- Nicolas Jackson har en fremragende sæson: 29 kampe spillet, 10 mål. Afrikansk mester, tysk mester og også kvalificeret til pokalfinalen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Bayern München ønskede ikke at aktivere købsretten, men Nico er fortsat 100 procent fokuseret på Champions League-semifinalen mod PSG, et meget vigtigt øjeblik for ham og for klubben.
- Bayern er en meget stor institution. Det vigtigste er at vinde så mange trofæer som muligt inden sæsonens afslutning. Fremtiden.. hvem kan forudsige den? Stol på processen, alt er muligt, skriver Diomansy Kamara på Instagram.
Jacksons kontrakt i Chelsea udløber i sommeren 2033.

Slagsmål og splittelse i Real Madrid
Hattrick | Afsnit 78Real Madrid sejler rundt få dage før El Clásico med interne konflikter, disciplinærsager og spillere, der angiveligt har bedt om fri fra træning.
Læs mere
Bayern München
Premier League
Bundesliga





































