2026-07-24 23:35:53

Officielt: FCK sælger Elias Achouri

FC København sælger Elias Achouri til San Diego FC med øjeblikkelig virkning. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Major League - 17. runde

søndag 26. jul

SDI

vs

DAL

Elias Achouri er fortid i FC København.

Hovedstadsklubben vinker farvel til tuneseren, som er blevet solgt til San Diego FC i MLS.

Det skriver FC København lørdag aften.

- Jeg er meget taknemmelig for den tid, jeg har haft i København, siger Elias Achouri til klubbens hjemmeside.

- Der har været så mange magiske øjeblikke undervejs. Jeg vil altid huske følelsen af at gå på banen i Parken mod Bayern München, Galatasaray og Napoli med verdens bedste fans i ryggen. De minder vil være med mig altid.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Officielt: FCK sælger Elias Achouri
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Tak til fansene, mine holdkammerater, trænere og alle i klubben for en fantastisk tid i København. Efter fire år i Danmark drømmer jeg nu om at prøve kræfter med en ny liga og et nyt land.

Den 27-årige tuneser nåede i alt 117 kampe i den hvide trøje og scorede 12 mål.

Achouri har skrevet under på en kontrakt med San Diego, der løber frem til og med sæsonen 2028/29, skriver den amerikanske klub på sin hjemmeside.

Podcast Cover

Få Braithwaite hjem til Superligaen

Ugens Suppe | Afsnit 3

Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem. 

Læs mere
-52:54

Artiklen fortsætter efter indholdet

Major League - 17. runde

søndag 26. jul

SDI

vs

DAL

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce