2024-11-26 22:38:00

Dirk Kuyt efter nyt nederlag: For varmt i omklædningsrummet

Beerschots cheftræner, Dirk Kuyt, forklarer efter sæsonens 10. nederlag, at der var flere tekniske problemer i deres omklædningsrum til kampen mod KV Mechelen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Jupiler - 16. runde

FT

BEE

3 - 2

CER

Det kører mildest talt ikke for oprykkerne Beerschot i den belgiske Jupiler Pro League.

For de har blot hentet syv point på 15 kampe, hvilket giver en klar sidsteplads i tabellen. Søndag kom det 10. nederlag i sæsonen, da de tabte med 0-3 til MV Mechelen. 

Og her havde cheftræner i Beerschot, Dirk Kuyt, en noget unormal kritik af hjemmeholdet. 

- Det var meget varmt i omklædningsrummet, vi kunne ikke bruge toiletterne, og vores analytikeres tv virkede ikke. 

- Måske gjorde de det med vilje, udtaler Dirk Kuyt ifølge VI International. 

Hjemmeholdet har dog fået kritikken forelagt, og de afviser at have gjort det med vilje. 

- Der var adskillige tekniske problemer. Vi ønsker at modtage hver klub med respekt og gæstfrihed, og derfor har vi også undskyldt. 

44-årige Dirk Kuyt har været ansat som cheftræner i Beerschot siden 28. december 2023. Det er sidenhen blevet til 30 kampe i spidsen for klubben. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Jupiler - 16. runde

FT

BEE

3 - 2

CER

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce