2022-11-22 18:13:08

Vertonghen tavs om anførerbind: Føler mig ikke tryg

Belgiens Jan Vertonghen vil helst ikke sige noget om One Love anførerbindet - Han frygter, at det kan koste ham en plads på holdet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1. runde

FT

BEL

1 - 0

CAN

Der har været skrevet meget om anførerbindet på de europæiske spilleres arme, som potentielt kan koste en advarsel. 

Men vi kommer ikke til at høre noget fra Belgiens forsvarsspiller Jan Vertonghen. 

Han frygter nemlig, at det i sidste ende kan koste ham en plads på banen på onsdag, hvis han udtaler sig.

- Hvis du forsøger at formidle et budskab ved at bære anførerbindet, kan det betyde, at du straffer dig selv, siger Vertonghen før Belgiens åbningskamp ved VM mod Canada onsdag.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Vertonghen tavs om anførerbind: Føler mig ikke tryg
Foto: Jack Guez/AFP/Ritzau Scanpix

- Jeg føler mig ikke tryg, og det siger nok. Vi bliver sat på plads, og jeg er bange for, at hvis jeg siger noget om det her, kan jeg måske ikke spille på onsdag.

- Det er en situation, jeg aldrig, nogensinde har oplevet i fodbold, og jeg håber aldrig, nogensinde at jeg skal opleve igen, for det er ikke godt.

Belgien spiller onsdag aften, når de åbner deres VM mod gruppemodstanderen fra Canada. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1. runde

FT

BEL

1 - 0

CAN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce