2026-03-22 13:19:25

Enighed i Dortmund om Kehl-farvel

Dortmund-lejren var enige om, at der skulle ske noget nyt, og derfor har Sebastian Kehl haft sin sidste dag i klubbben. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 28. runde

FT

STU

0 - 2

DOR

Sportsdirektøren stopper med øjeblikkelig virkning i den tyske storklub, som han har haft en lang historik hos - både som spiller og som ledende figur.

I forbindelse med pressemeddelelsen forklarer fodbolddirektør, Lars Ricken, beslutningen. 

- I en meget åben dialog nåede Sebastian Kehl, Carsten Cramer og jeg frem til den fælles konklusion, at sommeren er det rette tidspunkt for forandringer. 

- For at give begge parter mulighed for at forberede sig, blev vi gensidigt enige om en øjeblikkelig ophævelse af Sebastians kontrakt. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Enighed i Dortmund om Kehl-farvel
Foto: Ina Fassbender/AFP/Ritzau Scanpix

- Sebastian og jeg har en lang fælles historie. Vi har ikke kun spillet sammen for Dortmund, men vandt også det tyske mesterskab sammen i 2002. 

- Sebastian har ydet et enormt bidrag til vores klub, og vi er meget taknemmelige for hans store engagement, siger han. 

Den tidligere midtbanespiller har været del af 748 kampe som enten spiller eller en del af ledelsen.

Podcast Cover

Slagsmål og splittelse i Real Madrid

Hattrick | Afsnit 78

Real Madrid sejler rundt få dage før El Clásico med interne konflikter, disciplinærsager og spillere, der angiveligt har bedt om fri fra træning. 

Læs mere
-15:12

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 28. runde

FT

STU

0 - 2

DOR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce