2026-04-09 08:27:04

Medie: Dortmund belønner Svensson

Daniel Svensson er tæt på at underskrive en ny aftale med Dortmund, skriver Bild.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 29. runde

FT

DOR

0 - 1

LEV

Daniel Svensson har taget Dortmund med storm.

På lidt over et år har den tidligere FC Nordsjælland-spiller noteret sig for 61 kampe, seks mål og seks oplæg for den tyske storklub.

Og nu vil Dortmund angiveligt belønne den 24-årige svensker.

Bild skriver, at Svensson er tæt på at forlænge sin aftale med Dortmund - hans nuværende aftale løber frem til 2029.

Årsagen skulle blandt andet være, at svenskeren ligger i den lave ende af lønhierarkiet, og det ønsker Dortmund at ændre.

Artiklen fortsætter efter billedet

Dortmund -Medie: Dortmund belønner Svensson
Foto: Pedro Nunes/Reuters/Ritzau Scanpix

Ifølge Bild tjener venstrebacken omkring tre millioner euro om året - omkring 22 millioner kroner.

Lønstigningen gives samtidig, efter flere andre klubber har vist interesse for den løbestærke svensker.

Svensson er qua sine præstationer i den gule trøje blevet sat i forbindelse med storklubber som Real Madrid, Liverpool, Bayern München og Arsenal.  

For nylig slog hovedpersonen dog selv fast, at han ikke sigter efter et sommerskifte.

- Nej, det ville jeg ikke sige. Jeg nyder virkelig at være Dortmund. Jeg har ikke været der så længe. Jeg føler, at jeg har mere at opnå der. Jeg er virkelig glad for at være i Dortmund, siger han til Fotbollskanalen. 

Læs mere om det her.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 29. runde

FT

DOR

0 - 1

LEV

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce