2022-07-29 13:38:22

Gladbach i mulig keeperkrise: To førstevalg ude

Gladbach står overfor en mulig krise på målmandsposten før deres DFB Pokal-opgør søndag, da Yann Sommer døjer med en mindre lårskade og reservemålmanden Tobias Sippel har corona.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 1. runde

FT

OBE

1 - 9

GLA

På søndag begynder Gladbachs sæson, når SV Oberarchern lægger græs til første runde af den tyske DFB Pokal.

Forud for opgøret mod holdet, der spiller i den femtebedste række Oberliga Baden Wüttemberg, er der dog en potentiel hovedpine på vej for cheftræner Daniel Farke.

Således døjer den schweiziske landsholdsmålmand Yann Sommer, som også blev kåret som årets spiller i klubben i sidste sæson, med en mindre lårskade, der har holdt ham ude af træning.

Artiklen fortsætter efter billedet

DFB Pokal -Gladbach i mulig keeperkrise: To førstevalg ude
Foto: Tobias Schwarz/AFP/Ritzau Scanpix

Da reservemålmanden Tobias Sippel samtidig har fået coronavirus, står valget for Daniel Farke sandsynligvis mellem andetholdets keeper Jan Olschowsky på 20 år eller 24-årige Moritz Nicolas, som har tilbragt de seneste år på lån og aldrig har optrådt for Gladbachs førstehold.

Sidste sæson spillede Sommer alle kampe for Gladbach minus en enkelt Bundesliga-kamp, som Sippel fik æren af.

Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 1. runde

FT

OBE

1 - 9

GLA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce