I 2020 kvalificerede Borrusia Mönchengladbach sig til Champions League, og den bedrift har det været langt fra at gentage lige siden.
Fjerdepladsen i Bundesligaen 2019/2020 blev fulgt op af en ottendeplads, en tiendeplads, og denne sæson er de nummer 11 inden sidste spillerunde lørdag.
Det har medført en del kritik af Gladbachs cheftræner, Daniel Farke, som flere tyske medier - heriblandt Bild - forventer vil stoppe i klubben til sommer.
Den 46-årige tysker bliver dog forsvaret af midtbanespiller Christoph Kramer, der mener at spillerne bør tage ansvaret for den dårlige periode i klubben:
- Vi har haft mange tandløse præstationer i år. Det kan ikke fortsætte sådan her. At have skiftet træner kan ikke hele tiden være vores alibi.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi har kvalitet, men vi skal også vise det. Vi har spillet på den her måde i to og et halvt år - og det er ikke trænerens skyld, siger den 32-årige midtbanespiller til Bild.
Det er ofte cheftræneren der kommer i fokus, når et hold klarer sig dårligt, men Kramer mener ikke at Farke skal stå til ansvar helt alene:
- Når en træner er ude på kanten, er det et tegn på at vi er mislykkedes som spillere. Træneren er altid det svageste led, men skal vi virkelig havde en ny træner nu, og så en gang til efter det?
- Vi er nødt til at sætte spørgsmålstegn ved os selv som hold. Det kan ikke fortsætte sådan her.
Gladbach kan maksimalt nå at slutte som nummer 10 denne sæson, hvilket vil være en tangering af sidste sæsons slutplacering.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Mönchengladbach
Bundesliga


































