Edin Dzeko er på trods af sine 40 år udtaget til VM for Bosnien.
Forud for slutrunden har angriberen døjet med en skade, og derfor var han fredag henvist til bænken i første gruppekamp mod Canada.
I slutfasen havde landstræner Sergey Barbarez planer om at bringe sin rutinerede angriber i spil, men blev aldrig muligt.
Sidste indskiftning måtte nemlig bruges i defensiven.
- Edin trænede i sidste halvdel af træningen inden kampen. Vi havde en idé om at sætte ham ind i de sidste 10 minutter, men desværre bad Sead Kolasinac om en udskiftning, og Edin kom derfor ikke på banen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Han vil nu indgå fuld i træningen, og vi håber, at han vil være så klar som muligt mod Schweiz, udtaler Sergey Barbarez ifølge Reprezentacija.
Edin Dzeko har 148 A-landskampe på CV'et for Bosnien. Han har scoret 73 mål.
Gruppekampen mellem Canada og Bosnien endte 1-1.

FCK-kollaps og VAR-koks
Hattrick | Afsnit 4Vi starter dagens Hattrick med FC Københavns kæmpe 0-4-kollaps på udebane mod Viborg. Opgøret skrev historie, men kan måske også have været med til at ødelægge en illusion.
Læs mere
VM
Bosnien




























