Igor Thiago har gang i en rigtig god fredag.
Først meldte Brentford ud, at den brasilianske angriber havde forlænget sin kontrakt, så den løber til sommeren 2031.
Nu har han så også modtaget prisen som månedens bedste spiller i Premier League i januar.
Det er han blevet kåret til efter at have scoret fem mål. De faldt i kampene mod Everton og Sunderland med henholdsvis et hattrick og to mål. Det var med til at sikre Brentford sejre i de to kampe.
Igor Thiago løb med prisen foran syv andre spillere. Heriblandt danske Patrick Dorgu, som også var nomineret.
Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League skriver desuden på sin hjemmeside, at Igor Thiago er den første brasilianer til at vinde prisen mere end én gang.
Brentford-angriberen blev også kåret til månedens spiller i november.
Han satte desuden rekorden for flest scoringer af en brasilianer i en enkelt sæson tilbage i januar, da han overgik den forrige rekord på 15 mål.

Make VM Great Again: Gruppegennemgang og Panini-listen
Drømmeklubben | Afsnit 1VM har føltes langt væk - og ikke kun fordi det foregår på den anden side af Atlanten.
Læs mere
Brentford
Premier League



































