Jason Steele har i denne sæson overtaget pladsen som førstemålmand i Brighton.
Nu fortæller den 32-årige målmand, at han tidligere i karrieren var nede i et stort hul, hvor han mistede lysten til at spille fodbold på grund af de sociale medier.
- Der var et tidspunkt, hvor jeg hadede fodbold, og jeg hadede alt, hvad der fulgte med det. De sociale medier forårsager et stort rod - det påvirker dig konstant, og man bevæger sig hele tiden rundt med det som en massiv vægt på skuldrene.
- Det fik mig til ikke at være mig selv, og jeg nåede til et punkt, hvor jeg ikke rigtig elskede fodbolden længere.
- Jeg kom til at tænke på, hvordan jeg genfandt kærligheden til fodbolden. Det har jeg formået hernede (hos Brighton, red.).
Artiklen fortsætter efter billedet

Nu har den engelske målmand helt lagt de sociale medier fra sig, fordi han ikke har brug for dem.
- Jeg er slet ikke på de sociale medier længere. Jeg er gammel og klog nok til at vide, om jeg har spillet en god eller dårlig kamp. Jeg har ikke behov for, at folk fortæller mig det på Twitter, udtalter Steele ifølge BBC Sports.
Jason Steele har i denne sæson spillet 17 kampe for Brighton. Han kom til klubben i sommeren 2018. Tidligere har han spillet i klubber som Middlesbrough, Blackburn og Sunderland.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brighton
Premier League






































