2023-08-30 20:07:45

Brøndby bekræfter: Riveros får grønt lys til transfer

Blas Riveros har fået grønt lys af Brøndby IF til at afsøge muligheden for en transfer, skriver klubben onsdag aften.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

FT

BIF

3 - 1

RAN

Det ligner et exit for Blas Riveros i Brøndby.

Den paraguayanske venstreback afsøger mulighederne for et skifte, og vil derfor ikke være med til de kommende dages træninger, oplyser Carsten V. Jensen.

- Blas kom til Brøndby IF i 2020 på en fornuftig transfer fra FC Basel, indleder fodbolddirektøren og fortsætter:

- Han blev desværre skadet hurtigt derefter, men fik kæmpet sig flot tilbage og har det sidste halvandet års tid været fast mand på holdet, ligesom han også er tilbage på det paraguayanske landshold.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Brøndby bekræfter: Riveros får grønt lys til transfer
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Med knap et år tilbage af sin kontrakt er der nu kommet en konkret mulighed for Blas, som både vi og han finder attraktiv. Derfor har vi givet Blas lov til at bruge de næste par dage på at afsøge muligheden.

25-årige Blas Riveros er blevet rygtet til argentinsk fodbold.

Han har spillet 62 kampe i Brøndby-trøjen og 12 kampe for Paraguays landshold.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

FT

BIF

3 - 1

RAN

Annonce

13 kommentarer

Se kommentarer
Annonce