Brøndby kommer til at undvære Frederik Alves resten af foråret.
Det er i hvert fald forventningen hos cheftræner Jesper Sørensen, der har afskrevet stopperen i mesterskabsspillet.
Han blev skadet i vinterpausen i akillessenen, forsøgte at komme tilbage i starten af foråret, men fik tilbageslag et par gange.
Siden blev han opereret, og nu forventer Jesper Sørensen ikke, at han bliver klar til de ti afgørende kampe om det danske mesterskab.
- Det er en længere skade med Frederik. Det tager noget tid for ham at blive spilleklar, siger Jesper Sørensen og uddyber:
- Frederik har været god hele efteråret. Det er ærgerligt, han er blevet skadet nu, fordi han har været inde i en rigtig god periode for os.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi gør alt, hvad vi kan for at gøre os dygtig på alle positioner, siger Jesper Sørensen, der kan bruge Jordi Vanlerberghe eller Kevin Tshiembe på den centrale position i forsvaret, hvis Rasmus Lauritsen bliver skadet i løbet af mesterskabsspillet.
Med fraværet af Frederik Alves har Rasmus Lauritsen overtaget pladsen i det centrale forsvar hos Brøndby her i foråret. Han sad på bænken i efteråret, men har grebet den chance, han nu har fået.
Kvistgaarden er klar
Der er til gengæld mere positivt nyt for Mathias Kvistgaarden, der har haft bøvl med baglåret.
Han sad ude mod Silkeborg, men der er fremskridt at spore.
- Det er vores forventning, at han er klar til FC København på mandag, siger Jesper Sørensen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga


































