2026-06-14 11:31:24

BBC: Afvist VM-dommer får sin løn

Dommer Omar Artan blev nægtet indrejse til USA og missede derfor VM-slutrunden, men han får alligevel sin løn, skriver BBC.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Omar Artan var oprindeligt udtaget til VM-slutrunden, men den somaliske dommer blev nægtet indrejse til USA.

Som følge heraf blev VM-drømmen knust, men han får alligevel et økonomisk plaster på såret, skriver BBC.

Ifølge mediet er FIFA nemlig gået med til at betale den løn, som den somaliske dommer havde udsigt til i forbindelse med slutrunden.

Beslutningen om at udelukke Omar Artan fra VM medførte mange steder kritik af FIFA, og det fik kort efter UEFA til at sende en form for modsvar.

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -BBC: Afvist VM-dommer får sin løn
Foto: Feisal Omar/Reuters/Ritzau Scanpix

Omar Artan kan se frem til at dømme UEFA Super Cup-kampen mellem PSG og Aston Villa den 12. august i Salzburg.

Det Hvide Hus har tidligere forklaret, hvorfor Omar Artan blev nægtet indrejse til USA.

Ifølge Trump-administrationen har den somaliske dommer forbindelse til formodede medlemmer af terrororganisationer. Læs mere om det her. 

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: USA leverede varen

Hattrick | Afsnit 102

Canada sikrede sig det første VM-point i landets historie, mens USA leverede en magtdemonstration i deres VM-åbner mod Paraguay.

Læs mere
-6:43

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce