2023-07-14 22:13:37

CV ser stort talent i Che: Kan komme til at spille stor rolle

Carsten V. Jensen tror, at Justin Che kommer til at spille en stor rolle for Brøndby IF. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

CRY

2 - 2

BIF

Brøndby IF har haft en travl fredag. 

Jacob Rasmussen og Justin Che er kommet til klubben. Sidstnævnte blev præsenteret fredag aften, og den 19-årige back er en investering i fremtiden. 

Det fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen, som ser et stort talent i amerikaneren, der har en fortid i tysk fodbold, men som kommer til fra MLS-klubben FC Dallas. 

- Justin Che er en ung og meget talentfuld back, som allerede har prøvet kræfter med tysk fodbold og Bundesligaen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -CV ser stort talent i Che: Kan komme til at spille stor rolle
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

- Med det talent og den skoling, Justin har fået, kan vi sammen få det forløst, og så tror vi på, at Justin kan komme til at spille en stor rolle hos os. 

- Derfor har vi rakt ud og fået muligheden for at få Justin tilknyttet. Vi har en rigtig stærk trup og dygtige talenter på vej fra Brøndby Masterclass, og med nye tilgange som Justin, fortsætter vi med at bygge ovenpå det elitemiljø, vi allerede har i dag, hvor vi har stærk konkurrence på alle positioner, siger han til klubbens hjemmeside. 

Che har fået trøjenummer 46 i Brøndby. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

CRY

2 - 2

BIF

Annonce

13 kommentarer

Se kommentarer
Annonce