Så blev det officielt.
Frederik Birk er ny cheftræner i Brøndby IF, og han har fået en flerårig kontrakt.
Det har Brøndby oplyst i en pressemeddelelse, hvor de ikke fastlægger, hvor mange år der er tale om.
Benjamin Schmedes er ny fodbolddirektør i klubben, og han storroser Birk, som kommer fra en stilling som assistenttræner.
- Sammen med Scott og medlemmer af bestyrelsen har jeg haft mulighed for at have nogle virkelig gode samtaler med Frederik om, hvor vi står, og hvor vi vil hen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er tydeligt, at han kender denne trup ud og ind, og han har været en central del af Brøndby IF som assistenttræner, hvor han har vist sin taktiske forståelse og evne til at skabe stærke relationer til spillerne.
- Hans forberedelse og ledelse af holdet i sejren mod AGF lige inden vinterpausen taler for sig selv. En flerårig kontrakt er en god mulighed for både os og Frederik at udvikle holdet og klubben, og nu ser vi frem til at jagte medaljer i ligaen og pokalen.
- Vores mål er Europa, og vi er glade for at have Frederik ved roret, siger Schmedes.
Brøndby IF er nummer fem i 3F Superligaen, som genstartes i midten af februar.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga


































