2026-07-23 11:52:00

Maxsø træner stadig med i Brøndby

Andreas Maxsø træner stadig med i Brøndby. Torsdag var den tidligere anfører på træningsbanen med en fuldtallig trup, der dog ikke talte Emmanuel Dennis.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

AGF

1 - 1

BIF

Andreas Maxsø holder fortsat formen ved lige i Brøndby.

Den tidligere anfører, der i øjeblikket står uden klub, trænede i hvert fald intensivt med på Bane 1 i Brøndby denne torsdag, hvilket han har gjort den seneste tid.

En fast aftale ligger dog ikke i kortene, som tingene ser ud lige nu på Vestegnen.

For det første skal Maxsø selv tage stilling til, hvad næste skridt skal være, ligesom cheftræner Thomas Nørgaard i forrige uge fortalte, at Brøndby råder over nok stoppere i truppen i øjeblikket. 

Andreas Maxsø blev dansk mester med Brøndby i 2021, inden han halvandet år senere skiftede til Colorado Rapids i MLS.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Maxsø træner stadig med i Brøndby
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

I vinter drog han til Al Ittihad Kalba fra De Forenede Arabiske Emirater, men har været klubløs siden stoppet i klubben denne sommer.

Emmanuel Dennis er ikke en del af dagens træningspas, men det skyldes ifølge Bolds oplysninger andre omstændigheder end et potentielt skifte.

Podcast Cover

Tullberg-panderynker og optimisme i FCK

Ugens Suppe | Afsnit 6

FC Midtjylland spiller ikke godt. Sådan lyder vurderingen fra panelet, som runder et transferpres i FCM og en Mike Tullberg, der er blevet mere rolig - og nok også mere bekymret. 

Læs mere
-59:25

Superliga - Holdet E26

Gør sæsonen sjovere med Super Manager

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

AGF

1 - 1

BIF

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce