2024-10-27 14:52:19

Vallys skal tjekkes: Ville meget gerne have spillet videre

Nicolai Vallys siger til TV 2, at han skal tjekkes for skader på kravebenet mandag. Brøndby-profilen så utilfreds ud ved udskiftningen og erkender, at han meget gerne var blevet på banen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 13. runde

FT

BIF

0 - 0

FCK

Med godt 20 minutter igen blev Nicolai Vallys skiftet ud i søndagens derby.

Brøndby-profilen havde kort forinden været ude af banen, da han angiveligt havde fået et slag omkring kravebenet.

Men alligevel løb han ind igen i håbet om at spille videre, men lige da han var kommet ind, blev han kaldt ud.

En udskiftning var nemlig planlagt, og den situation blev Vallys forholdt af TV 2 efter 0-0-derbyet.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Vallys skal tjekkes: Ville meget gerne have spillet videre
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Jeg troede, jeg kunne få til at se, om jeg kunne få gang i det, men der var beslutningen taget, og det var selvfølgelig helt okay. Jeg ville meget gerne have spillet videre, siger Vallys til TV 2.

Efterfølgende fortalte offensivprofilen, at han skal tjekkes i morgen og krydser fingre for, at meldingen her er bedre, end den følelse, han har i kravebenet.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 13. runde

FT

BIF

0 - 0

FCK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce