Canadas kvindelandshold blev for nylig tildelt en hård straf for drone-skandalen ved OL.
En fra den canadiske stab blev fanget i at flyve en drone over New Zealands træning, inden at de to nationer skulle mødes, og det resulterede i seks minuspoints i straf.
Desuden er analytiker Joseph Lombardi, assistenttræner Jasmine Mander og landstræner Beverly Priestman alle blevet straffet med en karantæne på et år.
Nu har Canadas olympiske komité valgt at anke dommen til den internationale sportsdomstol, CAS.
Artiklen fortsætter efter billedet

Canadierne går efter at få fjernet eller formindsket pointstraffen. De har til gengæld valgt ikke at anke trænernes karantæner. Der forventes at falde endelig dom i sagen senest om to dage.
Canada har vundet begge sine gruppekampe og er dermed tilbage på 0 point, inden de spiller sidste gruppekamp ved OL.
Her venter et opgør mod Colombia. Vinder canadierne, vil de være sikret en plads i kvartfinalen, om straffen stadfæstes eller ej.

Sommer OL
Canada

































