2026-03-13 15:42:37

Chelsea-profil får bøde på 600.000 kroner

Pedro Neto har fået én spilledags karantæne og en bøde på 70.000 pund, oplyser det engelske fodboldforbund. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 30. runde

FT

CHE

0 - 1

NEW

Pedro Neto må til lommerne. 

Chelsea-portugiseren blev efter et opgør mod Arsenal tidligere på måneden sigtet af det engelske fodboldforbund for at have brugt ukvemsord mod kampens dommer. 

Nu står det klart, at kantspilleren bliver straffet med én spilledags karantæne, mens han oveni hatten er blevet tildelt en bøde på hele 70.000 pund. 

Det svarer til lidt over 600.000 danske kroner. 

FA skriver følgende i fredagens dom: 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Chelsea-profil får bøde på 600.000 kroner
Foto: Adrian Dennis/AFP/Ritzau Scanpix

- Det blev hævdet, at spilleren opførte sig upassende ved ikke at forlade banen hurtigt nok og/eller ved at bruge fornærmende ord mod kampens dommere efter sin udvisning i det 70. minut. 

- Pedro Neto har efterfølgende erkendt anklagen mod sig.  

- En uafhængig disciplinær kommission har efter en høring besluttet disse sanktioner, og den skriftlige begrundelse for afgørelsen vil blive offentliggjort senere, lyder det. 

UEFA har ligeledes åbnet en sag mod Pedro Neto, der i onsdagens Champions League-opgør skubbede en bolddreng. 

Podcast Cover

Midtjysk derby sender matchbold til AGF

Hattrick | Afsnit 75

Der var mål, fejl og masser af drama, da det midtjyske derby leverede en vild 3-3’er - og det kan få betydning for guldkampen.

Læs mere
-16:24

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 30. runde

FT

CHE

0 - 1

NEW

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce