2026-04-03 15:45:00

Cucurella undgår straf: Han vil gerne blive i klubben

Marc Cucurellas interview for nylig får ingen konsekvenser for spanieren, og dermed får han en anden skæbne end holdkammeraten Enzo Fernandez. Det fortæller manager Liam Rosenior til BBC.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Fa Cup - kvartfinale

FT

CHE

7 - 0

PVA

Normalt plejer klubber at have mindre tryk på under landsholdspauser.

Det har ikke været tilfældet i Chelsea, hvor der for alvor har ulmet uro.

Først kunne klubben præsentere det største underskud i sin historie, og derefter gav Enzo Fernandez et kontroversielt interview, som indikerede, at han ikke nødvendigvis er Chelsea-spiller efter sommer.

Det har resulteret i en udelukkelse fra truppen for argentineren.

Marc Cucurella har også været med til at øge opmærksomheden på Chelsea i den seneste uges tid, da han revsede klubbens strategi og forsvarede den tidligere manager Enzo Maresca.

Dog slipper han for straf og får en anden skæbne end Fernandez.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Cucurella undgår straf: Han vil gerne blive i klubben
Foto: Henry Nicholls/AFP/Ritzau Scanpix

Det fortæller klubbens manager Liam Rosenior på fredagens pressemøde, som har talt ud med backen.

- Det er en særskilt sag. Marc er til rådighed og vil være involveret i morgen. Alle kender Marcs karakter. Han er passioneret, og han vil gøre det godt. Det var et langt interview. Han sagde sin mening. Da jeg var sammen med ham i går, mindede jeg ham om, at han kan være ærlig over for mig. Det tager tid. At opbygge de relationer tager tid, fortæller manageren ifølge BBC.

Desuden fortæller Rosenior, at han regner med Cucurella - også til næste sæson.

- Marc er fuldt engageret. Han ønsker at være her. Det har han gjort meget, meget klart for mig, og han tror på den retning, vi bevæger os i.

Chelsea møder i weekenden Port Vale i FA Cup. 

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Fa Cup - kvartfinale

FT

CHE

7 - 0

PVA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce