2026-08-22 20:31:10

BBC: Mateta vil ud af Palace-kontrakt

Ifølge BBC har Jean-Philippe Mateta over for FIFA hævdet, at hans nuværende kontrakt i Crystal Palace er ugyldig, hvorfor han vil ud af den.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 2. runde

FT

CRY

1 - 4

MCI

Jean-Philippe Mateta startede inde, da Crystal Palace lørdag indledte Premier League med et nederlag mod Everton.

Men alt går ikke efter planen for 29-årige Mateta, der gerne vil ud af sin kontrakt med London-klubben, der ellers løber frem til sommeren 2027.

Det erfarer BBC lørdag.

Angriberen underskrev en 4,5 år lang kontrakt, da han skiftede permanent i januar 2022 fra Mainz. Aftalen indeholdt desuden en option på en forlængelse med yderligere 12 måneder.

Den option har Palace i 2024 aktiveret, men Mateta og hans bagland hævder, at denne forlængelse med 12 måneder skal erklæres ugyldig.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -BBC: Mateta vil ud af Palace-kontrakt
Foto: Kacper Pempel/Reuters/Ritzau Scanpix

En sag, som de har taget til både Premier League og FIFA, skriver BBC.

For nu er kontrakten dog fortsat bindende endnu et år, mens FIFA tidligere i denne uge afgjorde, at det ikke hørte under deres opgaver at afgøre sagen.

Tidligere på året var Mateta tæt på at skifte til AC Milan, men her fejlede franskmanden sit lægetjek.

Podcast Cover

Alt på spil i Brøndby

Hattrick | Afsnit 23

Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.

Læs mere
-20:17

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 2. runde

FT

CRY

1 - 4

MCI

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce