2023-08-03 09:03:00

Dansk stjerneskud er i gang med kometkarriere: Det er overvældende

Kathrine Kühl er taknemmelig for, at hun i en alder af 20 år spiller i Arsenal og er med ved VM for Danmark. Det er dog også overvældende for hende, da det går så stærkt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Australien
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM 2023 - ottendedelsfinale

FT

AUS

2 - 0

DAN

20-årige Kathrine Kühl har trods sin unge alder allerede markeret sig som en af profilerne på det danske landshold.

Arsenal-danskeren er nemlig kvindelandsholdets kreatør på midtbanen, hvor hun er med til at sætte det danske spil.

Det gjorde hun i stor stil mod Haiti på den største scene ved VM, og det har Kühl stadig svært ved at forstå.

- Det er jo vildt. Jeg er virkelig taknemmelig for, at man får muligheden for at være til et VM, spille i Arsenal og alle de der ting. 

- Alt det, som fodbold kan give mig personligt, sætter jeg megastor pris på.

- Jeg håber bare, at jeg kan tage endnu flere skridt fremad. Men jeg er bare vildt glad for at være en del af det her landshold med helt vildt mange søde piger og stab, der bare gør hele oplevelsen endnu bedre. 

Artiklen fortsætter efter billedet

VM 2023 -Dansk stjerneskud er i gang med kometkarriere: Det er overvældende
Foto: Luisa Gonzalez/Reuters/Ritzau Scanpix

Kühl indrømmer dog også, at tiden flyver afsted, og derfor er det også vigtigt for hende, at hun sætter den nuværende periode i perspektiv.

- Det er virkelig vigtigt, at man lige stopper op og bare nyder det. Det hele går så hurtigt, og det er overvældende. 

- Vi har allerede spillet tre gruppekampe, og det er jo gået helt sindssygt hurtigt. Så jeg tager mig også tid til at suge hele atmosfæren til mig, når jeg står og synger nationalsangen.

Arsenal har ændret Kühl

Kathrine Kühl har det seneste halve år været at finde hos storklubben Arsenal.

Hun tog nemlig skridtet fra FC Nordsjælland hjemme i Danmark, og det har virkelig gavnet hende, når hun ser på sine præstationer ved VM.

- Den erfaring fra Arsenal har gjort mig klar og mere selvsikker i forhold til at spille et VM. Jeg er også blevet bedre mentalt, da man netop møder de bedste hele tiden i ligaen.

- Så det er jo et skulderklap, når man lykkes med nogle ting, fordi så ved man, at man er på vej i den rigtige retning.

- Jeg har udviklet mig vildt meget som person og taget ansvar både på og udenfor banen. Så tiden i Arsenal har helt sikkert løftet mig og mit fodboldspil.

Skørt at vågne op

Og en af karrierens hidtil største øjeblikke kom så i tirsdags, da Kathrine Kühl var med til at sende Danmark videre ved VM.

Det er en bedrift, som Kühl er både stolt og glad for, selv om det også virker en smule urealistisk på nuværende tidspunkt.

- Det var jo skørt at vågne op dagen efter, men man vågnede bare op med et smil på læberne, så det var en vild fed fornemmelse.

- Normalt har jeg lidt svært ved at sove efter en kamp med alt det adrenalin og sådan noget, men denne gang var det endnu værre, fordi man bare var så glad.

- Det var så fedt at være sammen med pigerne og fejre det. Så det var en god følelse, og jeg er virkelig stolt, siger Kathrine Kühl til bold.dk.

Kathrine Kühl fik debut for Danmark tilbage i 2021, og siden er det blevet til 30 landskampe og nu to slutrunder.

Den 31. kamp kan komme på mandag, hvor Kühl og resten af Danmark tørner sammen med Australien i ottendedelsfinalen ved VM.

Artiklen fortsætter efter indholdet

VM 2023 - ottendedelsfinale

FT

AUS

2 - 0

DAN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce