Fra Serie 4 til VM.
AGF’s Henrik Dalsgaard ser i podcasten Bold i bakspejlet tilbage på en ganske usædvanlig karrierevej, der har budt på et hav af store oplevelser.
For Danmark blev det til 26 A-landskampe, men fravalget til EM-slutrunden på hjemmebane nager stadig.
Henrik Dalsgaard lignede ellers et sikkert kort med Åge Hareide ved roret, men corona-pandemien udsatte slutrunden med et år, og så var Kasper Hjulmand i stedet landstræner.
- Jeg tænkte, at det er noget lort, det her. Jeg så mig i hvert fald som en del af truppen, og så vidste jeg godt, at det kunne ændre sig, når Hjulmand kom ind.
- Jeg ville da lyve, hvis jeg sagde, at den ikke stadig sidder lidt i mig. Jeg prøver ikke at tænke for meget over det, for den gjorde ondt. Det er der ingen tvivl om.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvis man træder et skridt tilbage, så kunne jeg være gået fra Serie 4 og så skrive oprykning til Premier League, VM og EM på cv’et. Så kunne jeg have stillet støvlerne lige der og sagt, at det var en fantastisk karriere.
- Den der irriterer mig rigtig meget, for jeg synes, jeg havde fortjent det, selv om der ikke rigtig er noget, der hedder fortjent i fodbold.
Henrik Dalsgaard var inde i varmen hos Hareide, og spørgsmålet er, hvor mange landskampe forsvarsspilleren havde fået, hvis ikke det var for Hareide.
- Den køber jeg da 100 procent, men jeg håber også, at jeg så har modbevist nogle, ved at jeg har fået lov til at vise mig frem.
- Så vidt jeg husker, lavede jeg også syv-otte assists i de 26 landskampe, så det var ikke sådan, at jeg bare var med på et afbud, pointerer Henrik Dalsgaard.
I podcasten går Dalsgaard i dybden med sine forskellige klubvalg og fortæller blandt andet om to dramatiske playoff-finaler med Brentford, hvor han som anfører var med til at rykke op i Premier League, men ikke selv fik mulighed for at komme med op i Englands fineste selskab.
Lyt til Bold i bakspejlet, hvor du normalt lytter til podcasts.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
EM
Danmark































