Sepp Pionteks død gør stort indtryk på DBU.
Unionens fodbolddirektør Peter Møller understreger, at tyskeren, der blev 85 år, først og fremmest vil blive husket for at være forgangsmand for at starte en ny og skelsættende epoke i dansk fodbold.
- Det er med stor sorg, at vi har modtaget beskeden om, at tidligere landstræner Sepp Piontek er gået bort.
- I 1979 blev Sepp Piontek udnævnt til landstræner for Danmark, og det blev starten på en ny epoke. Under Sepps ledelse tog det danske landshold store skridt fremad og kvalificerede sig til EM i 1984, hvor Danmark begejstrede hele fodboldverdenen med sit offensive og modige spil, siger Peter Møller.
Generelt kommer Pionteks navn til at stå mejslet i sten som en af de vigtigste landstrænere i Danmark nogensinde, mener fodbolddirektøren.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Sepp stod også i spidsen for holdet ved VM i Mexico i 1986, hvor Danmark for første gang deltog ved en VM-slutrunde og skabte uforglemmelige øjeblikke med tre sejre i gruppespillet. Her står 6-1 sejren over Uruguay stadig lysende klart for alle os fodboldelskere.
- Hans betydning rækker langt ud over resultaterne alene. Sepp Piontek var med til at forme fundamentet for den kultur, professionalisme og tro på egne evner, som har været bærende for dansk landsholdsfodbold lige siden.
- Sepp vil for altid blive husket som en af de mest indflydelsesrige landstrænere i dansk fodbolds historie, udtaler DBU-bossen.
Sepp Piontek nåede 115 kampe i spidsen for det danske landshold.

Kryptisk Larsson langer ud efter FCK-exit
Hattrick | Afsnit 5Vi starter dagens Hattrick med Jordan Larsson, der ikke er tilfreds med, hvordan afskeden i FCK blev. Svenskeren mener, at en række personer har forsøgt at skade hans omdømme.
Læs mere
Danmark
VM kval. UEFA





















