2024-10-24 10:43:48

Knudsen fortsætter i gammel rolle: Klart en speciel situation

Fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, siger i en pressemeddelelse, at man er taknemmelig for det job, Lars Knudsen har udført i den specielle situation, hvor han pludselig skulle stå i spidsen i fire kampe.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. A - 5. runde

FT

DAN

1 - 2

SPA

Med præsentationen af Brian Riemer som ny landstræner, står det ligeledes klart, at Lars Knudsens tjans som vikar er forbi.

I alt blev det til fire kampe - to sejre, en uafgjort og et nederlag til Spanien - men nu skal han tilbage i assistentrollen.

Her skal Knudsen fremover blandt andet igen have ansvaret for dødbolde.

Peter Møller sender i pressemeddelelsen, hvor Riemer præsenteres, en tak i retning af vikaren.

Artiklen fortsætter efter billedet

Danmark -Knudsen fortsætter i gammel rolle: Klart en speciel situation
Foto: Fabrice Coffrini/AFP/Ritzau Scanpix

- Lars Knudsen har gjort det vanvittigt flot og fortjener stor ros. Med ro og indblik samt faglig viden og den rette tilgang til jobbet, har han klaret en uventet og speciel situation til topkarakter.

- Alle os omkring holdet, staben, spillerne og DBU, er meget taknemlig for det, han har udrettet sammen med de øvrige trænere, siger DBU's fodbolddirektør.

Også Morten Wieghorst og Daniel Agger fortsætter i rollerne som assistenttrænere, når Brian Riemer starter op i jobbet. Det bekræfter DBU i pressemeddelelsen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. A - 5. runde

FT

DAN

1 - 2

SPA

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce