2024-09-26 18:18:09

Ingen Cannavaro: Gammel kending bliver Zagreb-træner

Dinamo Zagreb har ansat Nenad Bjelica som klubbens nye cheftræner. Den 53-årige har fået en kontrakt, der løber til sommeren 2029.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 8. runde

FT

DZA

5 - 1

NKL

Nenad Bjelica stod i en toårig periode fra 2018 til 2020 i spidsen for Dinamo Zagreb, og nu er cheftræneren tilbage.

Den kroatiske storklub oplyser, at de har ansat Nenad Bjelica som klubbens nye cheftræner og givet ham en kontrakt til sommeren 2029.

Den 53-årige står for nu noteret for 100 kampe i spidsen for Dinamo Zagreb, hvor han blev fyret i april 2020.

Fyringen kom dengang en smule ud af det blå, da Dinamo Zagreb under Bjelica havde vundet to af to mulige mesterskaber.

Artiklen fortsætter efter billedet

Pokal -Ingen Cannavaro: Gammel kending bliver Zagreb-træner
Foto: John Macdougall/AFP/Ritzau Scanpix

Derudover havde Bjelica hjemført en pokaltitel og skabt fine resultater i Europa, hvilket havde medført flere spillersalg - blandt andre Dani Olmo til RB Leipzig.

Efter fyringen i Zagreb har cheftræneren været forbi Osijek, Trabzonspor og Union Berlin.

Nu er han altså tilbage i Kroatien. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 8. runde

FT

DZA

5 - 1

NKL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce