Everton-fansene har fået en officiel undskyldning.
Den har de fået af ejeren af klubben, Farhad Moshiri, der har sendt et åbent brev til fansene.
Moshiri fortæller, at de har begået fejl som ejere, og at de skal blive meget bedre.
- Det har ikke været en god nok sæson, og vi er nødt til at gøre det bedre. Der er blevet lavet fejl, og for det vil jeg gerne undskylde til jer alle.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Stadion alene vil ikke hjælpe os med at opnå vores ambitioner, og vi er opsatte på ikke at lave de samme fejl igen. Inklusiv at vi ikke altid har brugt store beløber på den klogeste måde.
- I har vist os fantastisk support, og det hjalp os over nedrykningsstregen, når vi allermest havde brug for det. Vi må tilbagebetale den støtte, som I har vist os, og vi må vise, at vi har lært af vores fejl, skriver Farhad Moshiri i det åbne brev.
Evertons ejer har modtaget meget kritik i denne sæson for måden, som de har kørt klubben på. Det indebærer blandt andet den lidt kontroversielle ansættelse af Rafael Benitez, der tidligere har været træner hos rivalerne Liverpool.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Everton
Premier League



































