Eerste Divisie -Dansk Emmen-talent ude resten af sæsonen
Foto: Pro Shots Photo Agency/SIPA/Ritzau Scanpix
2026-01-15 14:21:50
Foto: Pro Shots Photo Agency/SIPA/Ritzau Scanpix

Dansk Emmen-talent ude resten af sæsonen

FC Emmen-danskeren Adam Claridge har pådraget sig en alvorlig knæskade, der holder ham ude resten af sæsonen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Eerste Divisie - 23. runde

FT

FCO

4 - 0

EMM

FC Emmen slog kløerne i Adam Claridge i Brøndby IF forud for denne sæson, men danskeren kommer ikke i aktion de næste mange måneder. 

Han har nemlig pådraget sig en alvorlig knæskade. Det oplyser Emmen på sin hjemmeside, hvor de tilføjer, at Claridge skal opereres. 

I den hollandske klub er han holdkammerat med danske Lukas Larsen. Menno Van Dam er cheftræner i Emmen, og han arbejdede med begge spillere, da han var ungdomstræner i Brøndby. 

19-årige Claridge har spillet 19 kampe for Emmen, som frister en tilværelse i den næstbedste hollandske række. Det er blevet til et enkelt mål.

Midtbanespilleren nåede aldrig at få debut for Brøndbys førstehold. Han har kontrakt med Emmen til sommeren 2028. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Eerste Divisie - 23. runde

FT

FCO

4 - 0

EMM

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce