Thomas Delaney har ifølge Transfermarkt spillet 27 kampe mod Brøndby, som dermed er den hyppigste modstander i FCK-kaptajnens karriere.
Søndag kan det blive til 28.
- Følelsen er jo altid god. Jeg glæder mig, men du nu siger 28, kan jeg ikke huske så mange af dem. Der er enkelte øjeblikke, for det flyder jo sammen, men det handler også om at nyde dem.
- Med mine 35 år er der nok ikke 28 tilbage, siger Thomas Delaney til Bold.
Midtbanespilleren nyder disse kampe ekstra meget, fordi han godt ved, at der ikke nødvendigvis er ret mange tilbage.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg prøver i hvert fald at fortælle mig selv, at jeg skal nyde det, men så glemmer jeg det nok i kampen, når det hele kører.
- Men jeg prøver også at huske at nyde Vanløse Idrætspark og andre pokalkampe, som minder mig om dengang, hvor jeg spillede 2. division og sådan noget.
- Jeg prøver at tage det hele med, men der er forhåbentlig i hvert fald fire derbyer tilbage, siger Delaney.
Tror du, denne sæson bliver dine sidste derbyer som spiller?
- Det er i hvert fald sådan, at jeg antager ting. Jeg har et år tilbage, og det er mit sidste år, indtil det ikke er det længere.
- Jeg kender mig selv og fodbold godt nok til at vide, at der aldrig er noget, der er sikkert, men det er den kontrakt, jeg har, og så går jeg og nyder det. Hvis jeg stopper, så stopper jeg glædeligt, men der kan jo altid ske et eller andet.
Så fire derbyer mere i Superligaen og så måske en pokalfinale i Esbjerg?
- Ja, sukker Thomas Delaney og tilføjer med et smil:
- Den tager jeg gerne på et andet tidspunkt. Jeg har stærke meninger, men vi har vist ikke tid nu.

Alt på spil i Brøndby
Hattrick | Afsnit 23Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.
Læs mere
FC København
3F Superliga























