2024-01-18 16:40:06

FCK forlænger samarbejdet med Unibet

FC København har forlænget samarbejdet med Unibet, som nu løber frem til sommeren 2027. Bettingfirmaet forbliver trøjesponsor. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

SPP

2 - 0

FCK

Unibet har været sponsor for FC København siden 2012, og det samarbejder fortsætter de kommende år. 

FCK har torsdag meddelt, at de er blevet enige med Unibet om en ny aftale, som løber frem til sommeren 2027. 

Unibet har været FCK's trøjesponsor de seneste to sæsoner, og det fortsætter de også med. 

De er glade for aftalen i FCK-lejren.

- Unibet er en stærk og loyal partner, der er præget af en stor kærlighed til F.C. København, vores fans og klubbens udvikling.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCK forlænger samarbejdet med Unibet
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- De har først og fremmest fokus på at bidrage til fanoplevelsen samt fortællingen om klubben, og kombinationen af dette er helt afgørende for os. 

- Unibets mangeårige engagement giver dem en stor indsigt i klubbens DNA, og det bidrager meget positivt til samarbejdet, siger Mikkel Grove Lindsted, der er kommerciel direktør i F.C. København.

FCK er i fuld gang med at forberede sig til forårssæsonen. Næste led i det er en træningskamp mod Sparta Prag, som bliver spillet på lørdag. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

SPP

2 - 0

FCK

Annonce

47 kommentarer

Se kommentarer
Annonce