FC København har skrevet kontrakt med Christian Hamsik, der kommer til klubben til januar.
Den 15-årig slovak, der er søn af den tidligere Napoli-stjerne Marek Hamsik, er blevet hentet i den slovakiske klub MFK Dukla Banska Bystrica.
I FC København er de glade for tilgangen.
- Christian har i to omgange været på besøg hos os i 2025, hvor han har imponeret os både på og udenfor banen.
- Han kommer med en stor dynamik i sit spil, og derudover har han en fremragende mentalitet og villighed til at lære, fortæller Christian Wilkens, der er Head of Scouting & Recruitment U14-U17 til klubbens hjemmeside.
Christian Hamsik huserer på den centrale midtbane.
Han kommer i første omgang til skulle starte på FC Københavns U17-mandskab, når han ankommer til januar.

Christian Hamsik med far, lillebror og agent. Foto: FCK Media

Det største derby i årevis - uden restriktioner
Hattrick | Afsnit 83Der venter et vaskeægte derby torsdag aften, når Brøndby og FC København tørner sammen i superligaens Europa-playoffkamp - og denne gang bliver det med udebanefans på tribunerne.
Læs mere

FC København
3F Superliga



































