2026-08-24 21:39:03

Jordan Larsson takker af: Blandede følelser

Jordan Larsson har nydt sin tid i FC København. Nu har jeg fået en ny mulighed, men det er med blandede følelser, at jeg tager afsted, siger han til klubbens hjemmeside. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 3. runde

FT

ALI

2 - 3

ALN

Så blev det officielt. 

Efter en længere saga, der har strukket sig over det meste af sommeren, har FC København solgt Jordan Larsson. 

Den svenske kantspiller rykker til Saudi-Arabien, hvor han fremover skal tørne ud for Al-Ettifaq.

I forbindelse med skiftet takker Larsson af i FCK. 

- Det har på så mange måder været en helt særlig oplevelse i mit liv at være en del af F.C. København. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Jordan Larsson takker af: Blandede følelser
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Det gælder også for min familie. Vi har nydt det, og jeg har opnået alt det, jeg drømte om – og meget mere.

- Nu har jeg fået en ny mulighed, men det er med blandede følelser, at jeg tager afsted. At træde ind i Parken vil for altid stå som noget helt specielt for mig. 

- Min familie og jeg vil altid følge og holde med F.C. København, og vi siger tak for al den varme, vi altid har mødt i København, siger han til klubbens hjemmeside. 

Læs mere om Larssons skifte her

Podcast Cover

Bastant Riemer kræver ansvar

Hattrick | Afsnit 24

Esbjerg skal have ny cheftræner, da Sancheev Manoharan tirsdag er blevet fyret i det vestjyske efter en sæsonstart, der placerer klubben på sidstepladsen.

Læs mere
-15:41

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 3. runde

FT

ALI

2 - 3

ALN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce