Onsdag præsenterede FC Midtjylland tilgangen af Anders Dreyer, som har underskrevet en permanent aftale frem til sommeren 2026.
Dermed satte Dreyer punktum på sit udenlandseventyr i russiske Rubin Kazan, men danskeren drømmer fortsat om en fremtid i udlandet, fortæller han til bold.dk.
- Jeg har da helt sikkert en ambition om at komme til udlandet igen, det skal man også have som fodboldspiller.
- Jeg havde det godt i Rubin Kazan, jeg havde fundet et sted i udlandet, hvor jeg spillede fast. Det betyder meget som fodboldspiller, at man spiller fast.
- Det er klart, ambitionen om udlandet er der stadig.
Artiklen fortsætter efter billedet

Ifølge 24-årige Dreyer er der ikke lagt en plan for, hvornår han igen skal afsted til udlandet, men hvis man skal tro danskeren, så kan det allerede ske næste sommer.
- Nu skal jeg blive ved med at præstere sammen med holdet frem til næste sommer, og så er det da klart, at man begynder at kigge på det igen.
- Det her var en god mulighed for at få afsluttet et kapitel i Rusland, og så starter jeg på en frisk i FC Midtjylland. Så skal jeg da prøve et nyt eventyr engang, lyder det fra FC Midtjylland-profilen.
Anders Dreyer nåede at spille 14 kampe i Rubin Kazan, han noterede sig for otte mål. I FC Midtjylland kan han skrive 82 kampe og 25 scoringer på sit CV.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


FC Midtjylland
3F Superliga




































