




Peter Ankersen er kommet i modvind blandt en gruppe af FC Nordsjællands egne tilhængere.
Trods en ganske afgørende scoring i sæsonpremieren mod FC Fredericia måtte den rutinerede back lægge øre til pibekoncerter fra egne fans, som også havde taget et banner med, der var direkte rettet mod Ankersen med en klar besked. Banneret kan du læse mere om her.
Efter kampen blev Ankersen spurgt af TV 2 Sport, om han bemærkede de utilfredse fans.
- Jeg respekterer, at fansene har følelser, og at de har holdninger. Jeg har været ude og sige, hvad der skulle siges om den situation. Jeg kan godt forstå, at nogen har den holdning, og det skal de have lov til. Omvendt vil jeg sige, at jeg lader fødderne tale, som jeg gør i dag, og forhåbentligt kan jeg bidrage med en masse god præstationer sammen med holdet, siger Ankersen til TV 2 Sport.
Artiklen fortsætter efter billedet

Uoverensstemmelsen mellem højrebacken og fansene stammer tilbage fra næstsidste kamp i seneste sæson, hvor Ankersen blev tildelt et gult kort, der udløste karantæne til den sidste kamp, som var mod Ankersens tidligere arbejdsgiver FC København, der spillede for mesterskabet.
I fanpodcasten Nordsjælland Dreamin' føler de sig overbeviste om, at der var tale om en bevidst handling, og derfor har de også svært ved at se ham fortsætte i klubben.
Fredag fortalte FC Nordsjællands fodbolddirektør, Alexander Riget, til Bold, at klubben har fuld tillid til Peter Ankersen, og at sagen er afsluttet.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Nordsjælland
3F Superliga




































