Mark Brink er ikke længere anfører i FC Nordsjælland.
I stedet overtager Tobias Salquist rollen, oplyser Farum-klubben fredag formiddag på sin hjemmeside.
Cheftræner Jens Fønsskov Olsen sætter ord på beslutningen.
- Salquist var gennem en stor spillemæssig udvikling i sidste sæson og viste samtidig, at han er en naturlig leder og en stor stemme i omklædningsrummet.
- Han bar også anførerbindet i de kampe, hvor Mark var ude. Nu har vi så valgt at gøre det permanent og skifte anfører op til denne sæson, men samtidig er vi glade for, at Mark stadigvæk er en del af anførergruppen, og at han fortsat er meget motiveret for at dele ud af sit lederskab og sin erfaring på og uden for banen.
Tobias Salquist er stolt over, at han er ny anfører.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er stolt af og glad for, at jeg nu skal være anfører for FC Nordsjælland, og jeg ved, at jeg har en stærk anførergruppe og mine holdkammerater bag mig.
Den nu tidligere kaptajn, Mark Brink, sætter også ord på situationen.
- Jeg har været stolt over at være anfører i FC Nordsjælland i den forgangne sæson. Nu overtager Salquist så armbindet, og det er jeg helt tryg ved.
FC Nordsjælland indleder den nye sæson den 23. juli ude mod GAIS i Conference League-kvalifikationen.

Sure Zorniger og europæiske drømme
Ugens Suppe | Afsnit 2Alexander Zorniger lægger offentligt pres på Troels Bech i jagten på nye spillere. Er det bare klassisk Zorniger - eller er der grund til bekymring i OB?
Læs mere
Gør sæsonen sjovere med Super Manager
Sæt dit managerhold og få point for dine spilleres præstationer runde for runde. Kæmp om håneretten mod vennerne og oplev, hvordan selv de kedeligste kampe bliver til noget, du følger intenst.

FC Nordsjælland
3F Superliga

































