FC Roskilde har hentet nyt blod til midtbanen.
NordicBet Liga-klubben har hentet 24-årige Mohammed ‘Tampico’ Iddriss.
Midtbanespilleren har en fortid på Ghanas ungdomslandshold, men potentialet er ikke blevet indfritet i seniorkarrieren.
Det håber FC Roskilde at lave om på.
- Iddriss er en spændende spiller, som vi tror har noget uforløst i sig.
- Han var en del af en rigtig dygtig årgang fra Ghana, der under ungdoms-VM i 2018 gjorde sig bemærket.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Ikke alle rammer den rigtige hylde efter sådan en succes, men der er ingen tvivl om Iddriss’ kompetencer.
- Han dækker midtbanen, er god til at blive retvendt og spille fremad - en teknisk dygtig spiller, der samtidig er rigtig hårdtarbejdende.
- Der er mange meter i ham og så er det altid godt med spillere, der er venstrebenet, da han også kan dække en venstre wingback.
- Vi glæder os meget til at følge ham i den kommende tid, siger sportschef Anders Theil.
Roskilde, der er sidst i NordicBet Ligaen, oplyser ikke noget om aftalens længde.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Roskilde
Betinia Liga

































