Forenede Arabiske Emirater -Shelvey om skifte: Mine børn skal ikke vokse op i England
Foto: Carl Recine/Reuters/Ritzau Scanpix
2025-10-16 19:15:00
Foto: Carl Recine/Reuters/Ritzau Scanpix

Shelvey om skifte: Mine børn skal ikke vokse op i England

Jonjo Shelvey fortæller, at hans skifte til Arabian Falcons ikke handlede om penge, men om familien.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

FT

FAE

1 - 1

IRA

Jonjo Shelvey skiftede i sommer til Dubai og Arabian Falcons, der spiller i den tredjebedste række i De Forenede Arabiske Emirater.

Overfor BBC begrunder den tidligere Premier League-spiller sit skifte, og her gør han det klart, at det ikke var på grund af pengene. 

- For at være ærlig vil jeg ikke have, at mine børn vokser op i England. Vi var heldige at bo i en god del af landet, men der, hvor jeg kommer fra, er det svært at have ordentlige ting.

- Jeg ville aldrig bære et ur i London længere. Du kan ikke have din telefon ude i London, fortæller han.

Jonjo Shelvey forklarer videre, at en gennemsnitsløn i den tredje bedste række i Dubai ligger på to tusinde pund - cirka 17.000 danske kroner. 

- I forhold til, hvad jeg har tjent gennem min karriere, er det ingenting.

- Min bror tjener mere ved at arbejde på et hotel i London, så det handlede aldrig om pengene.

Den 33-årige midtbanespiller har tidligere - foruden Newcastle - tørnet ud for blandt andre Liverpool, Swansea og Burnley.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

FT

FAE

1 - 1

IRA

Annonce

33 kommentarer

Se kommentarer
Annonce