'Jack is back'.
Sådan lyder det sent tirsdag aften på Evertons hjemmeside, hvor det er blevet annonceret, at Jack Grealish endnu engang lejes i Manchester City.
Hovedpersonen glæder sig over sit skifte til Merseyside-klubben, hvor han også tilbragte sidste sæson.
- Det føles så godt. Jeg er virkelig glad. Jeg tror, at jeg er bedst til alt i livet – ikke kun fodbold – når jeg føler mig elsket.
- Det er det, manageren har givet mig, det mine holdkammerater har givet mig, og især det fansene har givet mig.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg havde seks perfekte måneder her, før jeg blev skadet, men jeg blev også i området efter skaden. Jeg har fulgt alle Evertons kampe i optakten til sæsonen og siden sæsonstarten.
- Nu føler jeg mig klar til at komme i gang. Jeg er klar til at træne i morgen og gøre mig klar til kampene, siger 30-årige Grealish.
Han nåede at score to mål og levere seks assists i 22 kampe for David Moyes' hold, inden han pådrog sig et træthedsbrud i foden, som satte en stopper for resten af hans sæson.
Jack Grealishs kontrakt med City udløber sommeren 2027.

Bastant Riemer kræver ansvar
Hattrick | Afsnit 24Esbjerg skal have ny cheftræner, da Sancheev Manoharan tirsdag er blevet fyret i det vestjyske efter en sæsonstart, der placerer klubben på sidstepladsen.
Læs mere
Manchester City
Everton
Premier League




























