2025-06-03 14:46:23

Fredericia forlænger med Eskild Dall

FC Fredericia har udstyret Eskild Dall med en aftale frem til sommeren 2027, skriver oprykkerne på sin hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FC Fredericia er i færd med at forberede sig til sin første sæson nogensinde i landets bedste række.

I den forbindelse har man allerede forhandlet nye kontrakter på plads med spillere som Patrick Egelund og Svenn Crone.

Nu følger Eskild Dall trop.

Tirsdag skriver Fredericia på sin hjemmeside, at man har udstyret det tidligere Ajax-talent med en aftale frem til midten af 2027.

- Eskild har haft en vigtig plads i truppen, hvor han har bidraget både på og uden for banen til den historiske oprykning. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Fredericia forlænger med Eskild Dall
Foto: FC Fredericia

- Det er endnu et skridt mod at fastholde den trup, som har været så stærk, både som gruppe, men også fodboldfagligt.

- Eskild er stadig en ung spiller, som har det bedste foran sig, som vi forventer at han folder ud over de næste par sæsoner og vi glæder os over at han har valgt at blive her i klubben, lyder det fra sportslig ansvarlig, Stig Pedersen.

Eskild Dall står noteret for 60 optrædener for FC Fredericia.

Den 22-årige angriber har en fortid i Silkeborg, Ajax, AGF og Brøndby.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce