Frem har tidligere været en del af Superligaen.
Nu kæmper klubben om at komme op i 2. division, og det går også særdeles strålende for 3. divisionsklubben.
Otte sejre i træk er Frem noteret for, og senest vandt Frem topopgøret over FC Roskilde med 2-0.
19-årige Valdemar Frahm siger til bold.dk, at smilene er store i omklædningsrummet.
- Det er ikke nogen hemmelighed, at der er virkelig god stemning i truppen. Der er god selvtillid blandt drengene med hensyn til den vilje og aggression, som der vises i kampene. Det er der også i omklædningsrummet.
Tror I endnu mere på oprykning med den gode stime i bagagen?
- Med de syv point (ned til VSK Aarhus, red.) ser det godt ud, men i klubben siger vi, at vi har fem finaler tilbage, så vi kigger ikke så meget på tabellen. Vi prøver at holde fokus på de næste kampe.
Frahm kom til Frem fra Hvidovre inden forårets kampe, og han har kunnet mærke fansenes kærlighed fra dag ét.
- Jeg valgte Frem, da jeg kender assistenttræneren herude fra min tid i HIK. Jeg hørte om projektet i Frem, angående hvordan de gerne vil spille, og hvordan jeg skulle passe ind i projektet. Det, syntes jeg, lød rigtig tiltalende. Frem har også et rigtig godt ry i forhold til fans, så det var lidt af hvert.
Har du allerede kunnet fornemme Frem-fansenes entusiasme?
- Ja, det er første gang, at jeg føler fansene så tæt på. I den seneste hjemmebanekamp var der 1.500 tilskuere, men den stemning var helt fantastisk.
- Da vi fejrede sejren bagefter, så sang fansene og var i sindssygt godt humør, og det gav bare én smil på læben. Det gør bare, at jeg vil komme endnu hårdere tilbage fra den her skade. Man kan virkelig mærke fansene i Frem, og det, synes jeg, er totalt fedt.
Hård start
Midterforsvareren har dog også haft en lidt turbulent start på det personlige plan, da han hurtigt fik en skade, som han stadig døjer med. Han regner dog med at være tilbage 26. maj.
- Det har været sindssygt godt. Jeg har fået en sindssyg god start. Jeg er blevet taget super godt imod af drengene og alle de dejlige mennesker omkring førsteholdet. Derudover synes jeg, at fansene har været rigtig gode til at tage imod mig.
- Jeg fik desværre en skulderskade lidt hurtigt, og lige siden har fansene spurgt mig, hvornår de ser mig på banen igen. Det har været en hård start, men fansene og drengene har taget imod mig. Det tog mig egentlig heller ikke lang tid, før jeg følte mig en del af klubben, siger Valdemar Frahm til bold.dk.
Udover Frem og Hvidovre har Valdemar Frahm været en del af HIK og SønderjyskE, hvor han blandt andet var anfører for U19-holdet.


BK Frem
CampoBet 3. division
































