2026-04-27 15:05:00

Lassen afviste flere tilbud: Lad os vække Holger Danske

Peter Lassen fortæller, at han takkede nej til tre klubber i 1. division, fordi mavefornemmelsen ikke var rigtig. Det var den til gengæld i Frem.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3. div - 26. runde

FT

FRE

1 - 4

ODD

I januar stoppede Peter Lassen som direktør i Hvidovre Fodbold, men den tidligere Superliga-topscorer er ikke færdig med fodbold.

3. divisionsklubben Frem præsenterede i fredags Lassen i en nyoprettet stilling som udviklingschef, og det vækker stor begejstring hos hovedpersonen.

- Frem er en sovende kæmpe, så det handler bare om at få vækket ham Holger Danske, så vi kan komme op i rækkerne, siger Peter Lassen til Bold.

Flere andre muligheder dukkede op.

- Jeg har sagt nej til tre 1. divisionsklubber og et job i den private sektor, men jeg følte bare, at det her var det rigtige.

Artiklen fortsætter efter billedet

CampoBet 3. division -Lassen afviste flere tilbud: Lad os vække Holger Danske
Foto: BK Frem

- Jeg var til tre-fire kampe her, og jeg ved godt, at det er 3. division, men jeg har altid haft det sådan, at klubber, der skal have et lille ekstra skub som i AB og Hvidovre, det er jeg bedst til.

Peter Lassen vil ikke sige, hvilke klubber han havde tilbud fra, men han har siddet til kampe for at mærke efter.

- Det føltes bare ikke rigtigt i maven, men så kommer jeg til Valby Idrætspark, hvor der er 1800 tilskuere, som råber og skriger. Sutterne fra Sydhavnen og alt det der. Det er bare mere mig.

- Pengene har aldrig været det vigtigste for mig. Det handler mere om, at man er glad for at være, hvor man er. Det føler jeg i Frem, og det var jo her, det hele startede, så det er helt vanvittigt, at jeg sidder her igen.

- Det var her, jeg spillede min første Superliga-kamp og lavede mit første Superliga-mål, og nu sidder jeg her i klubhuset, kigger mig omkring og tænker ’Hold kæft, er der gået så mange år?’.

Flere kasketter
I Hvidovre stod Peter Lassen for en lang række områder, så hvad indebærer det at være udviklingschef i Frem?

- Vi skulle jo finde en eller anden titel til mig, siger Lassen med et smil.

Han kommer til både at bære en sportslig og kommerciel kasket og dermed arbejde tæt sammen med sportschef Beran Camili og den nytiltrådte direktør Kasper Gevaldig.

- Beran og jeg kommer til at køre den sportslige sektor, og det kommercielle er sammen med Kasper. Det er lidt det samme, som jeg lavede i Hvidovre, og i al beskedenhed er der mange ting, jeg ikke kan finde ud af, men lige det her ved jeg noget om.

BK Frem ligger aktuelt nummer to i 3. divisions nedrykningsspil med fem point ned til stregen, men ambitionerne er altså langt større.

- Nu skal vi lige have spillet sæsonen færdig, og så sætter vi os sammen i den sportslige sektor og ser på, hvad vi kan gøre bedre. Frem er ikke en klub, der skal ligge i 3. division – og specielt ikke i nedrykningsspillet.

Hvad kræver det for at komme op i rækkerne?

- Vi skal optimere vores kommercielle salg. På et eller andet tidspunkt vil vi gerne, at hele førsteholdstruppen er deltidsprofessionelle, og det kræver lidt flere penge, så første mål er at skaffe flere sponsorer til klubben, afslutter Peter Lassen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

3. div - 26. runde

FT

FRE

1 - 4

ODD

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce