2026-02-24 10:10:00

Hillerød holdt fast i Jalaei: Vi forærer ikke spillere væk

Hillerød-cheftræner Christian Lønstrup fortæller, at interessen for Saman Jalaei i vinter vidner om, at klubben har fat i noget af det rigtige med udviklingen af unge spillere, men han understreger samtidig, at klubben ikke bare vil 'forære' spillere væk.  

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

AaB

3 - 3

HIL

Hillerød Fodbold-spilleren Saman Jalaei var i vinterens transfervindue en eftertragtet herre. 

Bold kunne fortælle, at Sønderjyske var på jagt efter den 19-årige kantspiller, mens også norske Viking lurede på ham. 

Saman Jalaei endte dog med at blive i slotsbyen, og cheftræner Christian Lønstrup fortæller, at interessen for kantspilleren på mange måder er en blåstempling af Hillerøds arbejde med unge spillere, men understreger samtidig, at man ikke bare vil sælge spillere for at gøre det. 

- Det er jo et cadeau til det, vi står for, og det vi laver. Men vi er også blevet en klub, der er røget op et sted, hvor vi skal kunne tjene penge på vores spillere. Det er ikke sådan, at vi bare ’forærer’ vores spillere væk. 

Der venter et spændende forår i Hillerød, hvor man spiller med i toppen af Betinia Ligaen. 

Christian Lønstrup fremhæver i den forbindelse Jalaeis særlige kvaliteter, som kan blive afgørende i foråret. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -Hillerød holdt fast i Jalaei: Vi forærer ikke spillere væk
Foto: Dennis Jacobsen/Gonzalesphoto/Ritzau Scanpix

- Sam har nogle ting på x-factor og spidskompetencer, der er ret spændende. 

- Hvis han fortsætter den her udvikling, så tror jeg da nok, at der skal være klubber, der er interesserede i det, han kan. Om det bliver nu, til sommer eller om et år, er op til Sam selv at vise, hvor god han er, slår Lønstrup fast. 

Samtidig understreger Hillerød-bossen, at interessen er naturlig, og det er ikke noget, som går ham på. 

-Det er ikke noget, jeg ligger søvnløs over, det er faktisk en ros, til det vi laver.

Saman Jalaei har kontrakt med Hillerød Fodbold til sommeren 2027.

Klubben indleder forårssæsonen på fredag, hvor de gæster AaB. 

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

AaB

3 - 3

HIL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce