2026-02-06 21:41:00

Kaos i Hoffenheim: Cheftræner overvejer opsigelse

Ifølge Sky i Tyskland kan Hoffenheim ende uden en cheftræner og sportsdirektør efter mandagens bestyrelsesmøde. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 21. runde

FT

BMU

5 - 1

HOF

Der foregår i øjeblikket en større magtkamp i Hoffenheims ledelse.

Mandag afholdes der bestyrelsesmøde, og ifølge Sky Sport erfarer man, at Andreas Schicker kan blive afskediget

Det er angiveligt klubbens midlertidige formand, Christoph Henssler, der ønsker at fyre sportsdirektøren.

Hvis det sker, kan cheftræner Christian Ilzer også komme til at overveje sin fremtid i klubben. Det bekræftede han på pressemødet forud for opgøret mod Bayern München.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Kaos i Hoffenheim: Cheftræner overvejer opsigelse
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

– Det er muligt (red. at stoppe). Jeg kan ikke udelukke noget. Det afhænger af mange faktorer, men jeg vil ikke diskutere dem offentligt her, siger cheftræneren ifølge Sky.

Ilzer og sportsdirektør Schicker har et langvarigt samarbejde bag sig og har tidligere arbejdet sammen i østrigske Sturm Graz.

Hoffenheim møder Bayern München søndag.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Reportage fra Karrusellen & Live fra Miami!

Drømmeklubben | Afsnit 5

Anders og Victor har været på natligt besøg på Karrusellen til en solid omgang hatewatch af Sverige - side om side med en stor flok skønne Japanere.

Læs mere
-34:53

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 21. runde

FT

BMU

5 - 1

HOF

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce